Ramazan Ayı ve Uçucu Yağlar

Uçucu Yağların Ramazan Uygulamaları

Uçucu yağlar güzel kokularının yanında bazı hastalıkları tedavisine yardımcı olmak, ağrıları dindirmek veya kişinin duygu durumunu düzeltmek gibi çok farklı amaçlarla kullanılabilmektedirler. Uçucu yağların en önemli özelliği sıvı halden kolaylıkla gaz hale geçebilmeleri ve bu sayede doğrudan limbik sisteme giderek etki gösterebilmeleridir. Diğer taraftan yağda çözünen bu küçük uçucu moleküllerin deriden de kolaylıkla absorbe olma yani emilme özellikleri de vardır. Bu sebeple uçucu yağlar hem doğrudan koklama ile hem de cilt üzerine uygulandıklarında çok hızlı etki gösterebilirler.

İçinde bulunduğumuz ramazan ayını uçucu yağlardan faydalanarak daha kolay ve rahat geçirme imkanı sağlayabiliriz. Yapılan araştırmalar bazı uçucu yağların beyinde doygunluk hissini etkilediği ve tokluk duygusunu kontrol edebildiğini göstermiştir. Bu sayede bazı uçucu yağlar gün boyunca kişinin yeme isteğini bastırarak daha az aç hissetmesini sağlayabilmektedir. Bunu yaparken bir yandan da stres seviyesini azaltmakta ve duygu durumunu düzeltebilmektedir. Ramazan ayını daha rahat geçirebilmek, oruçla birlikte ortaya çıkabilecek baş ağrısı, enerji düşüklüğü, zaman zaman sinirlilik gibi durumlara karşı başvurulabilecek uçucu yağlara bir göz atalım.

Tıbbi Nane yağı (Mentha piperita uçucu yağı)

Çok yönlü etkisiyle tıbbi nane yağı ilk akla gelen yağlardan biridir. Nane yağı tokluk duygusunu kontrol ederek, iştahı baskılayan leptin hormonunun salınımını artırır. Bu sayede açlık hissini bastırarak ramazanda daha kolay bir gün geçirmeye yardımcı olacaktır. Bu şekilde açlık hissinin bastırılması sadece oruçla bağlantılı olmayıp zayıflamaya yardımcı olarak da nane yağına sıklıkla başvurulmaktadır. Nane yağının tek etkisi iştahı baskılamak olmayıp aynı zamanda baş ağrılarından kurtulmak için de başvurulabilecek bir yağdır. Özellikle oruçla birlikte tetiklenen migren, gerilim tipi ya da stres kaynaklı baş ağrılarında nane yağı oldukça faydalı etkiler göstermektedir. Dolayısıyla tek yapılması gereken difüzerlerinize birkaç damla nane yağı ilave etmek ya da doğrudan nane yağı koklamaktır. Bunun yanında Hindistan cevizi yağı, jojoba ya da badem yağı gibi bir taşıyıcı yağ içerisinde şakaklara ya da bileklere masaj yapılarak da kullanılabilir.

Lavanta (Lavandula angustifolia uçucu yağı)

Lavanta uçucu yağı aromaterapi de en sık başvurulan yağlardan biridir. Özellikle stresi ve anksiyeteyi azaltmak için kullanılır. Kişinin duygu durumunu düzenleyerek stres hormonu kortizol salımını azaltır. Yapılan araştırmalar lavanta yağının stresi azaltmada pek çok antidepresandan daha iyi olduğunu göstermiştir. Ayrıca lavanta yağı uyku kalitesini de artıran bir yağdır. Dolayısıyla ramazanda hem daha sakin ve huzurlu bir gün geçirmek hem de bozulan uyku düzenini düzeltmek ve kişinin daha iyi, derin ve rahat uyumasını sağlamak için lavanta yağı kullanılabilir. Bu amaçlarla doğrudan koklanarak, difüzerler yardımıyla ya da bir taşıyıcı yağ içinde masaj yapılmak suretiyle lavanta yağı uygulanabilir.

Narenciye yağları

Narenciye yağları portakal, greyfurt, bergamot, limon, lime gibi narenciye meyvelerinin kabuklarından ekspresyon yani soğuk sıkma yöntemi ile elde edilen yağlardır. Bu yağların ortak özelliği kişinin duygu durumunu düzeltmeye yardımcı olarak daha mutlu daha keyifli hissetmesini sağlamalarıdır. Buna bağlı olarak stres durumunu kontrol eder, sinirlilik durumunu azaltır ve kişinin kendisini daha iyi hissetmesini sağlarlar. Narenciye yağlarının canlandırıcı ve neşelendirici etkisi gün içinde daha iyi ve mutlu hissetmeye yardımcı olacaktır. Bu durum oruca bağlı ortaya çıkabilecek gergin ve huzursuz ruh halini de hafifletebilmektedir. Bunun yanında narenciye yağlarının da etkili şekilde iştahı baskıladığı da gösterilmiştir. Özellikle limon ve greyfurt yağları kan şeker seviyelerini dengeleyerek iştahı baskılamakta ve sindirimi kolaylaştırarak daha sağlıklı bir bağırsak sistemi oluşmasına yardım etmektedir. Oruç esnasında oluşan mide kazınması hissinin giderilmesinde de yardımcı olurlar. Narenciye yağları doğrudan koklanarak veya difüzerler yardımıyla uygulanarak ramazanda daha rahat, keyifli ve mutlu bir gün geçirmeye yardımcı olacaktır.

Tarçın uçucu yağı (Cinnamomum zeylanicum uçucu yağı) Tarçının kan şeker seviyelerinin düzenlenmesine yardımcı olarak iştahı baskıladığı yüzlerce yıldır bilinmektedir. Ramazanlarda sütlaçların, güllaçların, saleplerin üzerine serpilen tarçınlar geleneksel olarak esasında tarçının dengeleyici etkisinin uzun zamandır bilindiğini göstermektedir. Tarçın uçucu yağı da benzer şekilde kan şeker seviyelerinin dengelenmesine yardımcı olarak gün içerisinde oruca bağlı dalgalanmaların hafifletilmesini sağlar. Bu sebeple tarçın uçucu yağı doğrudan koklanarak ya da difüzerinize birkaç damla eklenerek uygulanmak suretiyle hem daha rahat bir gün geçirmeye hem de açlık hissinin bastırılmasına yardımcı olacaktır.

Bu yağlara ilave olarak frankincense, ardıç, pachuli, zencefil, rezene ve ylang ylang uçucu yağları da hem açlık hissinin bastırılmasına hem de daha sakin bir gün geçirilmesine yardımcı olabilmeleri sebebiyle ramazanda kullanılabilecek uçucu yağlar arasında sayabiliriz. Yazımızın sonunda kronik hastalığı olanların, alerjik, yaşlı ya da çocukların, hamile ve emziren annelerin, uçucu yağları kullanmadan önce doktorlarına ya da eczacılarına danışmaları gerektiğini hatırlatalım.

Doalinn ailesi olarak sağlıklı ve güzel bir ramazan ardından da bayram geçirmenizi diliyoruz.

Kaynaklar: De Blasio, Anna et al. “The Beneficial Effects of Essential Oils in Anti-Obesity Treatment.” Int. J. Mol. Sci, 2021: 22 (21) 11832. Lizarraga-Valderrama LR. Effects of essential oils on central nervous system: Focus on mental health. Phytother Res. 2021;35(2):657-679.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir