Palo Santo Nedir?

Odunsu ve nüfuz edici bir aromaya sahip Palo santo uçucu yağı, Güney Amerika’ya özgü “kutsal ağaç” anlamına gelen Palo Santo (Bursera graveolens) ağacının kurumuş odunlarından buhar distilasyonu ile elde edilmektedir. Palo Santo Uçucu Yağı, içerdiği benzer bileşenlerden dolayı Akgünlük yağının kuzeni olarak da kabul edilir. Bu uçucu yağ, odunsu ve nüfuz edici aromasıyla yüzyıllar boyunca dini törenlerde, kozmetik ve parfüm sektöründe kullanılmıştır.

Palo Santo Esansiyel Yağı Faydaları ve Kullanım Alanları

Bütünsel aromaterapi içinde uluslararası boyutta giderek yaygın kullanıma sahip olan Palo Santo Uçucu Yağı yüzlerce yıldır yerli şamanlar tarafından spirituel uygulamalar için kullanılmıştır. Bu anlamda meditasyon, yoga ve çakra enerji çalışmaları esnasında uçucu yağlardan faydalananların mutlaka listelerine eklemesi gereken bir yağdır. Aynı zamanda mekandaki negatif enerjiyi temizlemek için de kullanılır.

Rahatlatıcı bir etkiye sahip palo santo bu nedenle genellikle stresi azaltmak için kullanılır. Beden ve zihin üzerinde arındırıcı bir etkiye sahip olduğu düşünülmektedir. Palo santo yağının bir başka özelliğide, içerdiği limonene bileşeni sayesinde ağrı kesici ve ödem giderici özellik taşımasıdır. Eklem ağrıları, kas ağrıları, baş ağrısı, migren, stress durumlarında topikal olarak kullanımı bulunmaktadır. Çok hassas cilt tiplerinde seyreltmeden doğrudan cilde uygulanması önerilmez. Cilt tipinize uygun bir sabit yağ ile seyrelterek de cildinize uygulayabilirsiniz.

Palo Santo Uçucu Yağı Kullanım Önerileri

Palo Santo uçucu yağını buhurdanlık veya difüzöre tek başına ekleyebileceğiniz gibi farklı aromalara sahip uçucu yağlar ile karıştırarak sahip olduğu etkiyi güçlendirebilirsiniz. Uyarı & Güvenlik Gereklilikleri Hamilelik ve emzirme sırasında kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışınız. Haricen kullanım içindir. Cilt hassasiyetine neden olabilir. Küçük çocuklarda kullanılması önerilmez.

 

Saklama Koşulları

Direkt güneş ışığından ve nemden uzak tutunuz. Çocuklardan uzakta serin ve kuru yerde ağzı kapalı şekilde saklanması önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir