Karanfil Tomurcuğu Uçucu Yağı ve Karanfil Yaprağı Uçucu Yağı Arasındaki Farklılıklar

Tıbbi ve Aromatik Bitkilerden elde edilen uçucu yağlar ve sekonder metabolitlerin diğer bileşenleri, ilaçlarda, gıda tatlandırıcılarında, parfümlerde ve ilaç endüstrisinde geniş kullanımlara sahiptir. Dünyadaki ana karanfil üreticisi Endonezya, Sri Lanka, Madagaskar ve Hindistan’dır. Moluccas Adası’na (Endonezya) özgü karanfil ağacı, 10-20 m boylanabilen, yaprak uçlarında çiçek açan oval yaprakları ve çok sayıda kıpkırmızı çiçekleri olan tek yıllık bir bitkidir. On sekizinci yüzyılın başlarında, karanfil ağacı Endonezya’dan dünyanın farklı yerlerine de yayılarak Zanzibar, Hindistan ve Madagaskar’da yetiştirilmeye başlandı.

Bugün en önemli karanfil üreticileri Endonezya (aynı zamanda ana tüketicidir), Sri Lanka,Tanzanya (Zanzibar ve Pemba adaları) ve Madagaskar’dır. Karanfil yağı, Myrtaceae familyasına ait karanfilin (Syzygium aromaticum) buharla damıtılmasıyla elde edilen uçucu bir yağdır, yoğun bir aromaya sahiptir.

Karanfil uçucu yağı, antiseptik, antiviral, antifungal, insektisit, antioksidan, patojenlere karşı antimikrobiyal ve afrodizyak gibi tıbbi özellikleriyle birçok biyolojik aktivitede yaygın olarak kullanılmaktadır. Karanfil Uçucu Yağları (Syzygium aromaticum Oleum), ilk kullanımları daha çok geleneksel olarak diş bakımında antiseptik ve analjezik olarak yaygın olarak kullanılmakta iken günümüzde çok sayıda bakteriye karşı etkilidir: Escherichia coli, Salmonella enteric ve Staphylococcus aureus.

Karanfil yağı ayrıca bronşit, öksürük, ateş ve boğaz ağrısı tedavisinde de kullanılabilir. Syzygium aromaticum’un oral kullanım ile astım ve diğer alerjik hastalıkların tedavisi için kullanılabileceği bildirilmiştir. Karanfil tomurcuk yağındaki yüksek öjenol içeriği, antimikrobiyal aktiviteye katkıda bulunmuştur. Karanfil aynı zamanda mükemmel bir antioksidandır. ORAC ölçeğinde 290.283 derecesine sahiptir.

Karanfil Uçucu yağı aynı zamanda da uyarıcıdır, bu nedenle dolaşımı iyileştirmeye yardımcı olmak için masaj yağına, ayak kremine veya ayak banyosuna eklemeyi düşünebilirsiniz. Karanfilin, selülit önleyici ürünler oluşturmak için tarçın ve pembe greyfurt ile karıştırılarak kullanımı da popülerdir. Bu arada doğrudan cilde uygulanması sakıncalıdır. Uçucu yağların çoğu doğrudan uygulanmak üzere tasarlanmamıştır, bunun yerine organik sabit yağlar veya organik jojoba yağlarımız gibi bir taşıyıcı yağ ile karıştırılmak üzere tasarlanmıştır.

Bununla birlikte, cildin hassasiyetine yatkınsanız veya alerjiniz varsa, aşina olmadığınız bir esans yağı kullandığınızda her zaman bir cilt testi yapmanızı öneririz. Cilde uygularken daima küçük bir yama testi yapın. Bazı uçucu yağlar diğerlerinden daha reaktifdir ve bu durumda cilt üzerinde test yapılması her zaman en iyisidir. Daha “reaktif” uçucu yağlar (daha güçlü kimyasal bileşenler içerdiği ve potansiyel olarak cilt hassasiyetine neden olabileceği anlamına gelir).

Karabiber

Tarçın

Karanfil

Zencefil

Nane

Adaçayı

Çay ağacı

Civanperçemi Uçucu Yağları yüksek monoterpen içeriği nedeniyle limon ve tatlı portakal gibi birçok narenciye esansiyel yağı için cilt üzerinde lokal test yapılmasını tavsiye ediyoruz.

Karanfil esansiyel yağının, limon otu ile karıştırıldığında staphylococcus aureus bakterileri (genellikle akneli ciltte bulunur) üzerinde antimikrobiyal etkilerini göstermek için 2012 yılında Mahidol Üniversitesi’nde bir çalışma yapılmıştır. Karışımın ciltteki bakterileri azalttığı tespit edildi ve cildin akneden kurtulmasına yardımcı olmak için doğal bir alternatif olabileceği desteklendi. Sivilce leke tedavisi için az miktarda karanfil ve limon otunu vücut yağınıza karıştırmayı deneyebilirsiniz.

Karanfil Tomurcuğu Uçucu Yağı ve Karanfil Yaprağı Uçucu Yağları Arasındaki Farklılıklar

Karanfil Uçucu yağları, karanfil tomurcuğunun yanı sıra karanfil yaprağından da elde edilir. Karanfil Tomurcuğu Yağı, Karanfil Yaprağı Yağından daha güçlü bir çiçek kokusuna sahiptir ve sonuç olarak aromaterapi için veya oda spreyi olarak kullanımı ve oda spreylerine ilaveler için daha yaygın olarak kullanılır. Buna karşılık, Karanfil Yaprağı Esansiyel Yağı aromaterapide yaygın olarak kullanılmaz.

Ancak bu ayrım dışında, Karanfil Tomurcuğu ve Karanfil Yaprağı Yağı aynı faydaların çoğunu paylaşır. Karanfil esansiyel yağlarının tümü öjenol, öjenil asetat ve β-karyofillenden oluşur. Karanfil tomurcuğu esansiyel yağı çok daha yüksek öjenol seviyelerine (yağın %90’ına kadar) sahiptir, bu da ona daha güçlü bir koku seviyesi verir ve cilde uygulamadan önce seyreltme ihtiyacını gerektirmektedir.

Dünyanın farklı bölgelerinden karanfil tomurcuk yağı ve karanfil yaprak yağı üzerinde yapılan araştırmalar, bu iki tür karanfil yağının ana bileşeninin genellikle öjenol, ardından β-karyofillen ve daha az miktarlarda α-humulene, caryophyllene oxide and eugenyl acetate olduğunu göstermiştir.

Syzygium aromaticum’dan elde edilen karanfil tomurcuğu uçucu yağı (45 numune), karanfil yaprağı uçucu yağı (32 numune) Gaz Kromatografisi yöntemi ile analiz edilmiştir. Karanfil yağının ana bileşeni öjenoldür, tomurcuk kısmında %72,08 – %82,36 aralığında bulunurken yaprağından elde edilen yağlarda ise 75,04 – %83,58 aralıklarında bulunmaktadır.

Eugenyl acetate ise tomurcukta ikinci ana bileşeni olup oranı %8,6 – %21,3 aralığındadır, yaprakta ise bu oran %0 – 1.45 arasında değişmektedir. Karanfil yaprak uçucu yağında, ikinci ana bileşikler β-karyofillen (%11.65 – %19.53) ve a-humulen (%1.38 – %2.17) olup, tomurcuk esansiyel yağlarında daha az temsil edilmektedir (sırasıyla %2.76 – 8.64 ve %0.34 – 1.04).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir