Aromaterapi Masajı ve Kullanılan Uçucu Yağlar

Aromaterapi Masajı ve Kullanılan Uçucu Yağlar Masaj, esas olarak kas gerginliğini azaltmak ve kan dolaşımını uyarmak amacıyla yumuşak dokuyu manipüle etmek için ellerin ustaca kullanılması ile yapılan bir uygulamadır. Masaj kişide kas gerginliğini hafifleterek kaygıyı azaltır, rahatlık ve huzur hissi yaratır, bağışıklık sistemini zayıflatan stres hormonlarını, yani kortizol ve norepinefrini düşürerek vücudun savunma mekanizmasını güçlendirir. Aromaterapi masajında ise uçucu yağların gücü ile masajın etkileri birbirini destekleyerek zihin ve bedende faydalı etkileri ortaya çıkarır.

Aromaterapi masajlarında hastanın beden ve zihin durumuna göre kişiye özel uçucu yağların seçilmesi gereklidir. Masaj esnasında masajın yapıldığı oda da yine kişiye özel hazırlanan bir uçucu yağ karışımı havaya yayılarak zenginleştirilebilir.

Aromaterapi masajlarında uçucu yağlar mutlaka iyi kalitede bir taşıyıcı yağ içinde vücuda uygulanır. Bildiğiniz gibi yağ cilde sudan daha kolay nüfuz eder. Masaj esnasında yapılan hareketlerden kan dolaşım hızının ve cildin sıcaklığının da arttığı düşünülürse kullanılan yağların emiliminin ve etkilerinin çok daha hızlı ortaya çıkabileceği söylenebilir.

Aromaterapi masajı kişinin gevşemesine yardımcı olur.

Masaj esnasında sakinleşmeyi ve gevşemeyi sağlayan lavanta, sandal ağacı, sedir gibi yağların hem masaj yağında hem de difüzerde kullanılması kişinin zihin ve bedende rahatlamasını ve gevşemesini sağlar.

Aromaterapi masajı kişinin enerjisini yükseltir.

Narenciye yağları genellikle kişinin modunu ve enerjisini yükseltmeye yardımcı olan yağlardır. Bu sebeple bu yağlardan yararlanılarak yapılan aromaterapi masajı kişiyi daha canlı, daha aktif ve yüksek enerjili hale getirecektir. Ancak narenciye yağları cilde uygulandığında fototoksik özellik gösterebileceği için özellikle bergamot, limon, turunç ve greyfurt uçucu yağları masaj esnasında değil difüzerde kullanılarak odaya kokunun yayılması tercih edilmelidir. Bunun yanında fototoksik özellik göstermeyen mandalina ve portakal uçucu yağları, ve buhar distilasyonu ile elde edilen narenciye uçucu yağları da masaj esnasında yine bir taşıyıcı yağ içerisinde uygulanabilir. (Bu konuda Uçucu Yağlar ve Fototoksisite başlıklı yazımıza bakabilirsiniz).

Aromaterapi masajı kişinin daha pozitif olmasına yardımcı olur.

Itır, yasemin, bergamotfrankincense gibi yağlar pozitif hatıralar ve duyguları aktive ederek kişinin duygusal yönden daha pozitif, daha mutlu, daha olumlu olmasına yardımcı olur.

Aromaterapi masajı vücudun kendisini iyileştirme gününü artırır.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi masaj esnasında dolaşım sisteminin aktive olması pek çok sistemik yani vücudun geneline yayılan etkilerin ortaya çıkmasını sağlar. Dolaşımın aktive olması vücudun daha aktif olmasına, ağrıların hafiflemesine, kasların gevşeyerek spazmların çözülmesine, enflamasyonun azalmasına yardımcı olur. Burada nanelavantaökaliptusnioliTea Tree oil gibi yağlar ağrı ve spazmların giderilmesinde en sık kullanılan yağlardır.

Nelere Dikkat Edilmelidir?

Son yıllarda otellerde ve güzellik merkezlerinde aromaterapi masajının bilinçsiz şekilde uygulandığını görebiliyoruz. Oysaki atopik yani alerjik kişilerde uçucu yağlarla yapılan masajlar istenmeyen etkilere sebep olabilir. Bu sebeple uygulayacak uzman mutlaka masaj öncesi kullanacağı karışımı vücudun küçük bir bölgesinde deneyerek alerjiye sebep olup olmadığını gözlemlemelidir.

Bazı yağların astım ve solunum problemlerini tetikleyebileceği, narenciye yağlarının fototoksisteye sebep olabileceği unutulmamalıdır. Hamilelik sürecinde yine istenmeyen bir durumun ortaya çıkmaması için aromaterapi masajı uygulanmamalıdır. Ancak doktorun izin vermesi ve önermesi durumunda tedavi amacıyla kullanılabilir. Kullanılan yağların kalitesinden emin olunmalıdır. Tedavi veya tedaviye yardımcı olarak yapılan tıbbi masajlar fizyoterapistler ve bu konuda eğitim almış uzman kişiler tarafından uygulanmalıdır. Benzer şekilde sağlıklı yaşam ve kişinin iyilik halini artırmak için yapılan aromaterapi masajları ise yukarıdaki kurallar çerçevesinde günlük hayatın bir parçası haline getirilerek evde uygulanabilir.

Sağlıklı günler dileğiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir